Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Danış ÖZCAN.. Sitemize hoşgeldiniz..

E-Posta Adresimiz [email protected]

Telefon Numaramız +90 312 335 45 00

2023 Borç Yapılandırma Paketi Açıklanmak Üzere

Ana Sayfa » Duyurular » 2023 Borç Yapılandırma Paketi Açıklanmak Üzere

31 Aralık 2022’ye kadar devlete olan tüm borçların yapılandırılacağı yeni bir paket hazırlanıyor..

2023 borç yapılandırma paketi açıklanıyor.. Hükümet, Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi ve SGK borçlarının yapılandırılması için harekete geçti. 31 Aralık 2022 tarihine kadar olan vergi borcu ve SGK borçlarını yapılandırılacak. Borçların uzun vadelere bölünmesi ve ana paraya işleyen faizlerin büyük kısmının silinmesi bekleniyor. Detayları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak.

Kapsama Giren Borçlar

Yapılandırma işleminin vergi borçları; maliyeye olan vergi borçları henüz kesinleşmemiş veya dava sürecinde olan cezalar, Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredileri, motorlu taşıt vergileri, trafik cezaları, nüfus cezaları, askerlik cezaları, otoyol ve köprülerden kaçak geçiş ücretleri ve cezaları, gümrük cezaları ve sosyal güvenlik kurumu tarafından takip edilen sigorta primlerini kapsaması bekleniyor.

Kapsam Tarihi

31 Aralık 2022’ye kadar devlete olan tüm borçlar yapılandırılacaktır.

Taksitler Halinde Ödenecek

Daha önce de yapılan yapılandırmalarda olduğu gibi 36 aya kadar vade yapılması beklentisi yükseldi. Belli periyotlarda yapılacak olan taksitlendirmeler borçluları zorlamadan ödeme imkanına kavuşturacak. Yüzde 90’a kadar borçların silinmesi imkanı olacak.

Bedelsiz Silinme İmkanı

Çok düşük borçlar bedelsiz olarak silinebilecektir.

Kanun Çıkma Tarihi

Kanunun çıkma tarihi Şubat ortalarına kadar olduğu belirtilmektedir.

Yapılandırma Durumu

Borç yapılandırma başvurusunu yapabilmeniz için ilk önce güncel borcunuzu sorgulamalısınız. Borç yapılandırma başvurusunu sadece güncel vergi borcu bulunan kişiler yapabilir. Güncel borcunuz varsa, başvuru için belirlenen tarihler içerisinde dilekçe doldurarak bizzat devlet dairelerine giderek, e-posta ile yollayarak veya internet üzerinden T.C kimlik numaraları ile başvurularını yapabilirler. Borç yapılandırmalarını Ankara Muhasebede kaliteli hizmet sunan tarafımıza başvurarak yapabilirsiniz.

Diğer Haberlerimiz İçin..

  • Yeni çıkan mevzuatlar için

  • Son Yazılar

  • RSS TÜRMOB Mevzuat